uvod_wordpress_38Není to zas tak dávno co jsem psal o tom, že již se pracuje na nové verzi populárního redakčního systému WordPress a to již s pořadovým číslem 3.8. Tato verze má být jedinečná tím, že se snaží do samotného jádra zakomponovat několik pluginů, které již nějakou dobu vývojáři vyvíjí a zatím nové funkce vytvářeli jen jako pluginy, aby se mohly odladit chyby. Nyní již bude většina změn v samotném jádře a to znamená, že se již bude týkat všech. Pojďme se tedy podívat jaké novinky z minulého výčtu zůstávají a kdy se dočkáme finální verze.

Co se změnilo

Ve finální verzi by se měly objevit skoro všechny nové funkce, které byly vyjmenované již v předchozím článku. Ovšem ne všechny byly vloženy, jelikož jejich zakomponování do celého systému je velmi pracné a vývojáři nechtějí vypustit nějaký zmetek. Proto se v nové verzi můžeme těšit na nový vzhled administrace, novou administraci šablon a widgetů, přehlednější uspořádání nástěnky, responzivní design a novou šablonu.

Pokud jste již četly předchozí článek, tak už jistě víte, které novinky jsem vynechal. Je to globální vyhledávání skrze celý redakční systém a nový editor. U nového editoru jsem již psal, že se neočekává jeho začlenění, ale globální vyhledávání bude nejspíše také odsunuto až do další verze. Jak již název napovídá, je to globální změna, která se týká celého jádra WordPressu a ta není jednoduchá. Ovšem možná že se vývojáři odhodlají a i tuto novinku do verze 3.8 přidají. Já jsem ale toho názoru, že je lepší počkat a novinku pořádně odzkoušet a až pak ji nasadit pro všechny verze. Proto neváhejte a zkuste si plugin Omnisearch, který se stará o hledání v celém webu.

Méně vzhledů

V testovací verzi 3.8 bylo v administraci možno zvolit až 7 různých vzhledů, vývojáři počet trošku snížili a to na 4. Zůstaly vzhledy s názvem Blue, Light, Midnight a Default. Ale i tyto vzhledy přináší mnohem více přehlednosti než již zastaralý vzhled, který wordpress měl do teď.

Rychlejší widgety

Nejedná se o zrychlení widgetů samotných, ale jejich administrace. Do teď bylo vše řešeno způsobem Drag & Drop (překl. táhni a pust), ovšem teď již vše bude řešeno na kliknutí. Podívejte se na náhled níže.

Jak můžete vidět, vše je přehledně uspořádáno do sloupců a po kliknutí na nějaký widget nastavíte, kam jej umístit. Stále je tu ještě možnost přetáhnout daný widget na pozici, kde jej chcete zobrazit. Administrace je ovšem vzdušnější a přívětivější.

Pár čísel

  • Datum ukončení beta verze 5. Prosince 2013
  • Datum zveřejnění finální verze 12. Prosince 2013
  • Již bylo opraveno 250 nahlášených chyb

A pokud vám tyto informace nestačí není nic jednoduššího, než si nový wordpress 3.8 BETA zkusit na vlastní kůži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation