ikonka_3_9Před pár dny proběhla automatická aktualizace na setinovou verzi 3.8.1 . Většina lidí si jen všimla emailu ve své emailové schránce, že byla úspěšně provedena aktualizace na verzi 3.8.1. Tato novinka v podobě automatické aktualizace v nižších verzích, je velice užitečná. Minimálně ve dvou případech, když máte více webů, které vám běží na wordpressu, tak nemusíte každý aktualizovat zvlášť. Poté také nemusíte neustále kontrolovat, zdali nevyšla nová vrze. Nevýhodou ovšem je, když máte spousty pluginů, ne vždy musí být kompatibilní s novou verzí. Ovšem dnešní článek je o tom, co můžeme očekávat v další verzi 3.9.

Vyšší level administrace

Již verze 3.8 byla přelomová tím, že se wordpress změnil hlavně zevnitř. Tedy změna se týkala hlavně administračního rozhraní. Vše je přehlednější,čistší vzhled se přizpůsobí základním zařízením a je snadné se v něm orientovat. V těchto změnách bude pokračovat i připravovaná verze 3.9, která je plánovaná na 15. dubna letošního roku. Změny nebudou sice tak radikální, ale zase je ještě dosti času, tak že je dosti možné, že se ještě nějaké změny přidají. Ukažme si tedy, jaké změny jsou jisté a které možná také budou přidány.

 Widgety na druhou

Verze 3.8 se měnila stylem, že byly implementovány některé pluginy, které se dlouhou dobu zkoušely. Do verze 3.9 mají být zařazeny dva pluginy. Jmenují se Widget Customizer a Better Widgets . Tyto dva pluginy, jak už samy názvy napovídají, mají změny vzhled administrace widgetů a usnadnit práci s nimi. Ovšem tato implementace, nám přinese i nějaké malinké novinky.

Widget Customizer: Když připravujete nějaký web a snažíte se jej dát nějak do kupy nebo chce zjistit co daný widget dokáže a jak se bude zobrazovat zrovna na aktivní šabloně. Tak neustále ukládáte změny a jdete na web a tam si prohlídnete změny. Tento plugin, vám tuto práci usnadní, změny na pluginech se automaticky po navolení hned ukážou, ale na webu se ukážou až po stisknutí tlačítka uložit. Tuto vychytávku vítám, jelikož se změny a kompletace webu bude dělat snáze a rychleji.

Better Widgets: Tento plugin změní samotnou administraci, dá se říci, že ji zkulturní. Ke každému widgetu přidá ikonku, která napomůže k lepšímu zorientování a pochopení, k čemu daný widget slouží. Další změna je prohození sloupců, pokud tento plugin zaktivujete, máte widgety na pravé straně a možnost umístění widgetů na levé. Teď je to zatím naopak. I ukládání a změna je snazší, protože se při každé změně zobrazí nějaká ikona (např. po uložení zelené fajfka).

Komentáře 3x

Další změna, i když ne jistě by se měla týkat samotných komentářů. Minimálně by měla být přidána podpora komentářů Disqus a Livefyre . Tedy by mělo být na výběr ze tří samostatných systémů, které jsou dosti propracované. Je tu ovšem i možnost , že bude přidána větší škála nastavení samotných wordpress komentářů (avatar, atd.). Tyto změny ovšem nejsou 100% jisté.

Globální vyhledávání

V dřívějším článku jsem se zmiňoval, že již se tvůrci snažili o přidání globálního vyhledávání napříč celým systémem. To se bohužel nepodařilo, kvůli krátké době na implementaci. Ovšem na této změně se velmi usilovně pracuje a proto je velmi pravděpodobné, pokud nebudou nějaké komplikace, že se této novinky ve verzi 3.9 dočkáme.

Návaznost s minulostí

Samotní tvůrci ovšem říkají, že neopomenou, ani zlepšování již přidaných funkcí v posledních 5 verzích (video/audio, instalace vzhledů, … ). Také budou opraveny všechny nahlášené chyby a budou aktualizovány všechny součásti, které wordpress využívá na nejnovější dostupné verze.

Nahrávání příloh do editoru

Nová verze samozřejmě zaktualizuje TinyMCE editor na nejnovější a to 4.0 . S touto aktualizací přijde také novinka, že můžete rovnou přetáhnout přílohy, které chcete mít v článku, do editoru a tím spustíte jejich ukládání. Tuto novinku dosti vítám, jelikož jen vyberu soubory, které chci a přetáhnu je.

Nahrávání příloh wordpress 3.9

Ukládání příloh po přetažení do editoru

 

Zatím podle seznamu připravovaných změn, nejde o nijak závažnou verzi. Tou nejvíce radikální byla 3.8 a 3.9 jen pomáhá dokončit to co, její předchůdce začal. Ovšem každá změna je dobrá a především jistě bude vylepšena ochrana proti útokům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation