O nové verzi PHP 7 již pár článků vyšlo. Většina z nich je ale v angličtině a řeší se pouze jen samostatné PHP 7. V dnešním článku však rozeberu přechod na PHP 7 s redakčním systémem WordPress verze 4.6 a zdali se to vyplatí.

Od verze WordPressu 4.4 je doporučováno provozovat redakční systém na novější verzi než 5.4 tedy 5.5 a výše. Můžete tedy pro běh využít nejnovější verzi 7. WordPress běží i na starší verzi PHP, ale je zde čím dál více pomalejší. WordPress sám o podporuje PHP 7 od verze 4.3.1, ale samotné pluginy začali podporu integrovat až déle. Nyní však již všechny nejpoužívanější pluginy a šablony nemají s touto verzí sebemenší problém.

Důvod

Na nejnovější verzi jsem se rozhodl přejít z důvodu zrychlení webu a díky tomu možnosti odbavení většího počtu návštěvníku naráz. Čekal jsem tak dlouho, především z důvodu částečné nekompatibility jedné části webu, která byla postavena na starší PHP 5.3. Tuto část webu jsem ovšem včera zavřel a nebyl tedy důvod proč změnu nepodstoupit. Druhým důvodem byla kompatibilita pluginů. Ty jsou teď již kompatibilní a tak již ani tento problém nehraje roli.

Web

Web pohání nejnovější WordPress 4.6 . Je do něj nainstalováno celkem 10 pluginů. Komentářů ve WordPressu je přes 5 000. Šablona je využívaná klasická bez nějakých speciálních funkcí.

Přechod

Web běžel na PHP 5.3 a to u společnosti Wedos. Ta již od konce dubna letošního roku podporuje nejnovější verzi PHP 7. Přechod sám osobě byl velice jednoduchý.  Stačilo se přihlásit do administrace a zde si zvolit preferovanou verzi PHP. Všechny změny se projeví do 30 minut. To bylo vše, co bylo nutné provést. Pro jistotu jsem ovšem zkontroloval kompatibilitu celého webu, ještě před samotnou změnou. Buď můžete kontrolu provést pluginem PHP compatibility checker a nebo mít kopii webu a zde spustit PHP v potřebné verzi.

Pocit

Jelikož nikde nebylo nic podobného rozepsáno, tak jsem se rozhodl před a po změně udělat pár testů. Jedná se o testy, rychlosti načítání webu. Vždy jsem načítal web s aktivovaným pluginem pro cachování a také vypnutým. Celkem jsem tedy měřil 4x a vždy po 5 měření, která jsem poté zprůměroval. Měření jsem prováděl pomocí stránky pingdom.com.

PHP 5.3

Meřeníbez cachecache
Průměr2,83 s2,46 s
12,93 s2,40 s
22,64 s2,49 s
32,64 s2,40 s
42,73 s2,50 s
53,22 s2,51 s

První jsou časy při měření na staré verzi. Je zde vidět, že rozdíl v cachování je přibližně 0,2 s. Což je přibližně 8% zrychlení. Druhé měření je již z nové verze.

PHP 7

Měřeníbez cachecache
Průměr2,60 s2,50 s
12,75 s2,56 s
22,55 s2,49 s
32,57 s2,48 s
42,57 s2,54 s
52,55 s2,41 s

Pozornější si jistě všimli, že se zmenšil čas v prvním načítání bez cachování, ale čas při zapnutém cachování zůstal přibližně stejný. U novější verze se cachováním zrychlí web o 0,1 s, tedy 4% zrychlení.

Samotný pocit ze zrychlení je ale cítit v samotní administraci webu, která se načítá bleskově. Svou roli hraje i změna základního fontu ve verzi 4.6, nemusí se tedy již čekat na stažení od Googlu.

Závěr

Pokud chcete na PHP 7 přejít jen za účelem zrychlení webu pro návštěvníky, tak přecházet nemusíte. Rapidní zrychlení se nekoná a lepší bude cachovat stránky. Pokud chcete být ale připraveni do budoucna a zrychlit si samotnou práci s WordPressem, tak určitě nejnovější verzi doporučuji. Pokud si dopředu zkontrolujete funkčnost webu, tak můžete na této změně pouze získat. Změna je otázkou minuty, tedy v rámci Wedosu (s ostatními firmami nemám zkušenost).

Graf jednotlivých měření

Graf jednotlivých měření

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation