Přesně podle plánů vývojářů vyšla na den přesně nová verze WordPressu 4.6, která jak je tomu již zvykem nese jméno Pepper. Toto jméno bylo vybráno na počest jazzového barytonového saxofonisty Parka Fredericka Peppera Adamse III. O této verzi za celou dobu jejího vývoje, nebylo moc napsáno a to jak na české internetové scéně či na světové scéně.

Je tomu tak z důvodu, že tato verze nepřináší žádné závratné novinky, ale pouze vylepšuje již přidané funkce ve WordPressu a je přátelštější k jeho uživatelům. Ukážeme si tedy, jaká „vylepšení“ nám přinesla nová verze.

Shiny updates

shiny update wp

Pokud jste do teď instalovali, aktualizovali či odstraňovali plugin nebo vzhled, tak jste se mohli i uklikat. Vždy se vám zobrazila další stránka s informací, zdali vše proběhlo úspěšně a pokud ne, tak kde se stala chyba. Nyní již vše probíhá na jedné stránce a probíhající aktualizaci/instalaci či smazání jste informování pomocí změny vzhledu a textu u tlačítka pro akci. Tato změna byla docílena implementací pluginu Shiny updates.

Nativní písmo

native_font

Ve verzi 3.8 byla implementována změna, kdy font s názvem Open Sans byl načítán do administrace WordPressu. Díky tomu na všech zařízeních vypadala administrace stejně. Nyní se využívá písmo na základě použitého operačního systému. Nelekejte se tedy, když najednou bude administrace webu vypadat trochu jinak. Tato změna má za následek zrychlení načítání samotné administrace. Také lepší sjednocení s ostatními aplikacemi, které používají stejné základní písmo.

Seznam písmen pro jednotlivé systémy:

  • apple-system pro Safari a Firefox na macOS a iOS
  • Helvetica Neue na macOS prior od 10.11
  • BlinkMacSystemFont pro Google Chrome na macOS
  • Segoe UI pro Windows
  • Roboto pro Android a Chrome OS
  • Oxygen-Sans pro KDE
  • Ubuntu pro Ubuntu
  • Cantarell pro GNOME
  • sans-serif, standartní záložní

Lepší obnova obsahu

repair_obsah

Při ztrátě připojení by jste neměli přijít o rozdělanou práci. Je to zapříčiněno tím, že se již práce ukládá do samotné paměti prohlížeče. Je také možné i po dalších úpravách obsahu, se vrátit do předchozí verze, která je uložená v prohlížeči.

Lepší editor

broke_link

S předchozími verzemi WordPressu přišli možnosti pro snadnější práci s odkazy. Nyní WordPress rovnou kontroluje, zdali je zadaný odkaz správně. Pokud není, tak jej ohraničí červeným tečkovaným rámečkem. Bohužel tato funkce neodhalí všechny chyby v odkaze. Tak že třeba odkaz http://https://blog.doprofilu.cz je správně vyhodnocen jako chybný. Bohužel odkaz, který vypadá takto ttp://blog.doprofilu.cz není správně vyhodnocen a bez problému projde. Nelze se tedy na tuto kontrolu vždy spoléhat a je lepší si odkazy zkontrolovat ručně. Úplně na začátku vývoje verze 4.6 bylo zamýšleno, že funkce bude kontrolovat jaký kód odkaz vrací. Měla tedy upozornit i na odkazy, které vracely chybu 404 – Stránka nenalezena. Kvůli problémů, ale z tohoto plánu sešlo. Doufám tedy, že tato funkce bude vyladěna a případně rozšířena i kontrolu odpovědi samotné stránky.

Opravy se také dočkala funkce, která umožňuje přidání iframů přímo do článků. V některých případech se stávalo, že se nezobrazil obsah, ale pouze jen odkaz. Nyní se již bez problémů obsah zobrazí a není tedy problém, odkázat na jinou stránku postavenou na WordPressu.

Kategorie a štítky

Další změnou prošla stránka s kategoriemi a štítky. Tuto změnu na první pohled neodhalíte, ale třeba pokud používáte pro procházení administrace klávesu Tab, tak již změnu uvidíte. Každé části stránky je přiřazená určitá priorita. Tedy se vám po stisknutí Tab zvýrazní formulář. Následně shluk štítků a jako poslední jejich seznam.

Čistší a rychlejší komentáře

S přibývajícími články, roste i návštěvnost webu. S větší návštěvností roste i počet komentářů. S počtem komentářů rostla i zátěž na samotnou databázi. Tak že se stávalo, že se vám určitý článek, kde bylo nespočet komentářů dlouho načítal. Nyní se již komentáře cachují a jsou tedy uživateli předávány mnohem rychleji. Samotná databáze není také tak vytěžována.

Se vzrůstající popularitou webu rostou i pokusy i přidání spamu na váš web. Ve WordPressu si můžete nastavit, která slova budou na černé listině. Tedy pokud je uživatel použije, automaticky bude jeho komentář vyhodnocen jako spam. Tato detekce ale ne vždy fungovala správně. Bylo to zapříčiněné formátováním textu. Když tedy bylo dané slovo obaleno v HTML tagu, tak jej WordPress nemusel rozpoznat a spam prošel. Teď již před kontrolou výskytu slov WordPress samotný obsah komentářů zbaví veškerého formátování. Již by tedy tento problém neměl nastat.

Čeština

Oficiální český překlad byl vydán současně s anglickou verzí WordPressu. Stále ale není na 100% a není tedy nabízen při instalaci. Zapojit se může kdokoliv. Před tím než začnete překládat, tak si přečtěte pravidla, aby celý překlad byl ucelený a jednotný.

Samotnou aktualizaci můžete provést ihned pomocí administrace WordPressu. Samozřejmě doporučuji před takovouto změnou provést zálohu celého webu (soubory + databáze).

Kam dál

Pokud sledujete dění kolem tohoto redakčního systému, tak jste si jistě všimli, že se již nedějí tak velké změny. Důvod je velice jednoduchý. WordPress ve funkcích není skoro kam posouvat, natož pokud má zůstat zpětně kompatibilní. Vývojáři by tedy měli udržovat WodrPress podle aktuálních trendů a hlavně se zaměřit na frontend část. Tedy na možnost posunutí rychlejšího načítání webu. Minimalizaci kódu, umožnění asynchroní načítání, atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation