Tak a už je to tady. WordPress 4.2 byl už dávno vypuštěn a dostal již dvě opravné verze. Dnešní článek však bude o jeho nástupci a to WordPress 4.3, který přináší několik velice příjemných novinek. Vyšla první beta verze tohoto WordPressu a to přesně podle harmonogramu. Zatím je tedy dosti možné, že vývojáři stihnou vydat verzi 4.3 včas, což je 18. srpna. To je jen na úvod a teď se pustíme do ukázky novinek 🙂 .

Favicon rychle a snadno

Favicon je malinká ikona, která se zobrazuje v záložce v prohlížeči. Pomáhá vám se rychle zorientovat mezi několika otevřenými weby. Do teď jste museli na přidání favicon využívat nějaký plugin, či upravit šablonu, kterou jste měli právě aktivovanou. S novou verzí wordpressu je tomu už jinak. Ikonku webu změníte ve dvou krocích a nastavení je velice přehledné.

Ještě lepší mobilní rozhraní

Pokud jste někdy zkusily ovládat svůj wordpress v mobilu, tak jistě víte, že na tom není zas tak moc špatně. Nějaké chybky se ovšem ještě najdou. Například u tabulek všech příspěvků a stránek. Tabulky v menším rozlišení byly rozhozené a nepřehledné. Pracování s nimi bylo velice obtížné. Vývojáři udělali menší změnu. Nyní se zobrazují jen důležité odkazy a titulek. Zbytek se zobrazí až po kliknutí na šipku.

Mobilní zobrazení wordpress 4.3

Ukázka mobilního zobrazení

Bezpečnější hesla

WordPress 4.3 je především o bezpečnosti. Proto se vývojáři zaměřili především na hesla, která se u uživatelů zasílala na email, což nebylo zrovna nejbezpečnější řešení. Většina uživatelů si totiž email s heslem nechává ve schránce a nikdy jej nesmaže. Proto nyní wordpress hesla v emailu nezasílá a je v emailu jen odkaz na změnu hesla. Daná adresa platí jen po určitou dobu (opraven dřívější problém, kdy odkazy fungovaly do doby, než je někdo použil). Na adrese pro změnu hesla, vám WordPress vygeneruje náhodné heslo, které je však těžké na zapamatování.

Je tedy jedno, jaké heslo zadáte při vytváření uživatele, jelikož si jej stejně daný uživatel změní přes odkaz. Změny se dočkalo i nastavení hesla při instalaci wordpressu. Zde nyní musíte při slabém heslu zaškrtnout, že souhlasíte s použitím slabého hesla. Také při vyplňování hesla znovu pro kontrolu, se vám automaticky vyplňuje horní kolonka hesla. Již tedy není nutné heslo zadávat 2x. Tipuji, že v konečné verzi bude jen jedna kolonka.

Klikni a publikuj

Nevím, zdali to někdo využívá, ale určitě aspoň v cizině, jinak by už tato funkce ve wordpressu nebyla. Do funkce Klikni a publikuje, přibyl nově HTM editor. Tak že již můžete vše jednoduše upravovat přímo na dané stránce.

Zkratky TinyMCE editor

Možná už někdo využívá zkratky jako Ctrl+B pro tučné písmo, Ctrl+I pro kurzívu atd. Nyní přichází další zkratky, které vám umožní psát ještě efektivněji bez použití myši.

ZkratkaFunkce
>Citace
*Odrážka
-Odrážka
1.Číslovaný seznam
##Nadpis 2
###Nadpis 3
####Nadpis 4
#####Nadpis 5
######Nadpis 6

Stačí napsat příslušný znak a pak mezerník a psát dále. Pokud by jste ovšem chtěli příslušný znak použít v textu, stačí zmáčknout backspace. Nově jsou nastylizovány i odkazy. Dostali podobnou lištu, jako je tomu u obrázků, od verze 4.1. Teď je tedy úprava odkazů a jejich případné odstranění ještě snadnější.

Menu nanečisto

Customizer je velice užitečná věc. Umožňuje vám, nastavit si web v reálném čase, aniž by běžný uživatel zaznamenal nějakou změnu. Potom co se vám budou všechny změny líbit, stačí kliknout na tlačítko Uložit. Nyní přibyla nová vychytávka, můžete seskládat a přichytit menu přímo při nastavování šablony. Tuto funkci velice vítám, jelikož člověk vidí změnu přímo a vše jde tedy mnohem rychleji a bez zmatení uživatele.

Ukázkové video

Jelikož některé novinky se špatně zachytávají na obrázky a někomu více vyhovuje video, tak jsem vytvořil menší souhrn, co nás čeká v nové verzi.

Další novinky

Další novinky se týkají nového souboru singular.php, který bude nadřazený page.php a single.php a bude obsažen v šablonách. Nově také budou mít možnost vývojáři určit, který sloupec je primární. Pokud si chcete vyzkoušet novou betu na vlastní kůži, můžete si ji stáhnout zde (nedoporučuji instalovat na primární web).

Pokud se vám článek líbí, sdílejte jej dál, popřípadě napište dolů do komentářů svůj názor, na nový wordpress 4.3.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation