wordpress_4_0Již nějakou dobu, pokud pravidelně aktualizujete, vám běží web na WordPressu verze 3.9.1. Ovšem jistě si říkáte, co bude nového a zajímavého v krásně kulaté verzi 4.0, která si o to přímo říká. Přestože, tvůrci již vydali spousty vylepšení již v předešlých verzí, tak i v této verzi se najde několik vychytávek a pro vývojáře velice příjemná změna. Nová verze má ohlášené vydání na 25. srpna. To jsou již jen dva měsíce do vydání.

Propracovanější média

Za poslední rok se ve wordpressu změnilo poměrně všechno jak vzhled, tak i samotné jádro. Ovšem kde se změna ještě nějak moc neprojevila bylo stránka s médii, kam se vám ukládají všechny nahrané soubory. V nové verzi by již i tato stránka měla být pozměněna a příjemně zakomponována do celku. Změny se týkají, jak zobrazení miniatur, tak i rychlého přenastavení základních údajů u souborů.

Galerie médií WordPress verze 4.0

Galerie médií wordpress 4.0

Nastavení informací o souboru WordPress 4.0

Nastavení informací souboru

Jak v náhledu vidíte, bude na výběr z dvou velikostí náhledu malých/velkých. Jak je již u vývojářů zvykem, tak si i tuto chystanou změnu můžete vyzkoušet pomocí pluginu, který na konci bude implementován do wordpressu. Pro vyzkoušení si nainstalujte plugin Media GridGalerie médií, je ovšem v alfa verzi 4.0 trošku odlišnější, tak že uvidíme jaká verze se ujme více.

Úprava přímo na stránce

Pokud jste do teď, byly na svém webu a byly jste přihlášeni, tak se vám zobrazoval odkaz „Upravit“ u každé stránky a i příspěvku. tento odkaz vás přesměroval do administrace dané stránky či příspěvku v administraci. Verze 4.0, má tyto úpravy ulehčovat a to tzv. front end upravováním. Což je v překladu úprava přímo na webu. Tak že, když kliknete na odkaz „Upravit“, tak se vám zobrazí přímo editor na webu a vy můžete vesele upravovat co potřebujete a hned uvidíte, jak vaše změny budou vypadat.

Úprava příspěvku přímo na webu

Front end úprava

Tuto funkci si také můžete vyzkoušet již dnes, stačí si stáhnout plugin Wp-front-end-editor. Jen osobně doufám, že půjde nastavit, zdali chci při kliknutí na odkaz přesměrovat do administrace a nebo zdali chci provádět úpravy přímo na webu. Zatím jsem tuto možnost nenašel.

Chytřejší nápověda

Každý, kdo si poprvé nainstaloval WordPress a chtěl v něm něco napsat, či nějak upravit měl jistě chvilku problém se zorientovat. Od toho, aby se člověk naučil s něčím novým, je buď návod či nápověda. WordPress má v sobě nápovědu již od začátku, ale i ta teď má projít menšími kosmetickými úpravami. Mě osobně vzhled, který je teď zapadá do kompletního vzhledu, jen je nápověda, trošku nekosmetická při otevření. Jelikož je tam navíc, ještě pravý sloupeček, který napovídá, jak využít záložku „Klikni a publikuj“, kterou jsem osobně nikdy nevyužil. Ovšem nový vzhled, také nijak neurazí a je takový vzdušnější, tak že o malinko víc zapadá do celého nového vzhledu.

WordPress 4.0 nápověda

Nápověda ve formě bublin

Ovšem nápověda má být ještě rozšířena o tipy, k čemu jaké tlačítko nebo nastavení slouží, což do teď ve wordpressu nebylo. Stačí chvíli podržet ukazatel na části, o které se chceme dozvědět, k čemu slouží a zobrazí se nám takováto nápověda. V nastavení se dají tito tipy vypnout, což je podle mě jistě dobré. Jediné co je nevýhodou, je že to bude zase spousty nových řetězců pro překlad. A jelikož česká komunita není zase až moc velká, tak si na překlad těchto tipů, nejspíše chvíli počkáme. Pro vyzkoušení nové nápovědy si stáhněte plugin AH-O2.

Nové API

Na konec jsem si nechal tu největší novinku, kterou přednostně uvítají vývojáři. Jedná se o nové API, díky kterému budou vývojáři lépe a snadněji získávat data pro své aplikace. Já sám jsem nikdy API wordpressu, nevyužíval, tak nemohu říci, o jaké změny jde. Ani jaké přesné výhody to přináší. Jen mě tak napadlo, zdali to nějak nejde zneužít na útok na web, ale to je otázka, pro někoho znalejšího. Pokud si chcete zkusit nové rozhraní API, tak si stáhněte plugin WP API.

Beta testování

Do teď je zatím verze 4.0 jen ve verzi alpha. Ovšem první bety by jsme se měli dočkat 2. července. Za sebe mohu říci, že jsem ve verzi alpha našel jen poupravenou galerii médií a možná, že se již částečně zahrnulo i nové API. Víc jsem ale zatím nepostřehl. Já osobně jsem čekal více změn, ale kde by se ty změny neustále braly, tak že i za mě mají vývojáři plus. Jen ty změny asi moc nepostřehnu, jelikož nápovědu nevyužívám, do galerie médií zavítám ojediněle a API nevyužívám. Jedinou změnu, kterou budu rád využívat, je upravování příspěvků přímo na webu, jelikož, když najdu nějakou chybu, mohu ji upravit hned. A co vy jak se těšíte na kulatou verzi a co říkáte na změny, které se v ní chystají?

7 komentářů k článku “WordPress 4.0 – chystané novinky

 1. API bude samozřejmě naprogramováno tak, aby toho nešlo zneužít.

 2. Většina zmiňovaných změn (editor, nápověda, nové API) se ve WordPressu 4.0 nakonec vůbec neobjeví, protože ještě nejsou zcela dokončeny. Naopak se např. plánují velké změny v distribuci lokalizovaných verzí.

  • admin Autor článku 19.6.2014 v 23.25 říká:

   Nikdo neřekl, že všechny změny budou zařazeny do nové verze, jen je to nástřel toho, co by tvůrci chtěli přidat, ale jako u každé verze se u některých částí vyskytnou komplikace.

   • Napsal to přímo autor článku 🙂 Nechci slovíčkařit (aneb „i v této verzi se najde několik vychytávek a pro vývojáře velice příjemná změna“), ale u poměrně nového článku o chystaných novinkách verze 4.0 určitě nikdo nečeká přehled funkcí, které někdy v budoucnosti možná budou (a možná také nebudou) přidány do jádra WordPressu. Článek by se měl už podle názvu zaměřovat zejména na WordPress 4.0 a o zmiňovaných funkcích se už několik týdnů veřejně ví, že se do verze 4.0 patrně nedostanou.

    • admin Autor článku 20.6.2014 v 11.26 říká:

     Ale když nikde není řečeno, že tyto funkce nebudou zahrnuti do verze 4.0. API vývojáři chtějí stihnou a věnují tomu maximální úsilí. Galerie médií je již částečně implementována do verze alpha.

     Ovšem, když bude wordpress 4.0 vydán až za 2 měsíce, tak ještě nikdo s jistotou neví, co se podaří přidat. Zatím je dostupná jen alpha, tak že se toho ještě může dosti změnit. Ovšem zmiňované změny, by se měly objevit, pokud vše půjde podle plánů.

     A v nadpisu je slovo „chystané“, tak že se chystají, ovšem nikdo nevidí do budoucnosti a neví, zdali se nevyskytnou nějaké problémy.

     • Já jsem ale zase nikde neviděl, že by vůbec zahrnuty být měly 🙂 Ale necháme toho. Tyto funkce prostě nebudou zahrnuty, vývojáři to řešili před několika týdny a buď nejsou připravené (některé možná nebudou ani ve verzi 4.1) nebo nebudou možná použity vůbec. První beta bude už za dva týdny a co nebude tam, tak už se později přidávat nebude. V nadpisu je hlavně uveden WordPress 4.0 a pro tyto účely lze z článku použít maximálně jeden odstavec 🙂 Ale nechci dělat problémy, jen upozorňuji na nepřesnosti tohoto článku…

     • admin Autor článku 22.6.2014 v 19.09 říká:

      V článku, který jsem četl, byly tyto novinky zmiňovány. Ano podle bety se uvidí. Ano v nadpisu je uvedena verze 4.0, ale ještě je tam připsáno „chystané novinky“, což neznamená, že musí být zahrnuty ve finální verzi. Tak že článek není nepřesný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation