Wordpress 3.8 úvodNení to ani tak dávno, co nám byl představen nový WordPress s číslem 3.7 . V tomto wordpressu se sice událo dost radikálních změn, ale většina z nich je v kódu, do kterého běžný uživatel nevidí. Ovšem wordpress 3.8 má přinést ještě mnohem více změn a to především ve vzhledu, tak že si na své přijdou i samotní uživatelé, kteří jenom píšou články. Jaké změny se tedy chystají a proč vlastně? To je tématem dnešního článku.

Administrace v novém kabátě

Již rok si můžete zdarma stáhnout plugin MP6, tento plugin sloužil ke změně vzhledu administrace wordpressu. Autoři celou dobu informovali, že tento plugin slouží ke zkoušení připravované administrace, chtěli takto odladit chyby, které by se mohly objevit. Po roce zkoušení usoudili, že je již načase zakomponovat samotný plugin do jádra wordpressu. Tak že již nebude v nabídce na výběr jen ze dvou vzhledů (modrý,šedý), ale již ze 7 schémat a jsou dosti barevná a výrazné. Tvůrci wordpressu, totiž chtějí jít z dobou, což znamená čistý a lehký design. Ikony již nebudou tak výrazné budou čisté a ve vektorovém formátu, což zaručí vždy ostré hrany a žádnou deformaci. Nově bude také použito přímo CSS definice prvků, která zaručí taktéž přesnost prvků na pixely. Tvůrci wordpressu se také zaměřili na čitelnost textu, aby i starší lidé neměly problém přečíst text. Tak že je vidět větší kontrast pozadí s textem, větší mezery, aby vše bylo přehledné.

Administrace šablon

Nově by měla být upravena i administrace šablon, kterou naleznete v menu (Vzhled -> Šablony), ve staré verzi bylo rozhraní takové neuspořádané a uživatel, který si zrovna nainstaloval wordpress se v něm těžko vyznal. V nové administraci již nebudou záložky, které rozdělují instalaci a úpravu šablon. Již vše bude přehledně na jedné stránce, šablony budou mít větší náhledy, jejich úprava bude ještě snazší a výrazná tlačítka usnadní orientaci.

Jak je z náhledů vidět, je orientace snazší a při kliknutí na šablonu se vám zobrazí detailní informace a možnost šablonu smazat a nebo aktivovat. Tato změna je možná díky, implementaci pluginu s názvem THX38.

Nová nástěnka

Stará nástěnka, by se do nového wordpressu již nehodila, jelikož v tom byl tak trošku bordel moc widgetů, které zobrazovaly skoro to samé. Proto byly některé sloučeny do skupin (Nejnovější koncepty + Rychlý příspěvek => Rychlé koncepty, Pluginy + Web vývojářů WordPress + Další užitečné novinky a informace o WordPressu =>Wordpress novinky, Ke komentářům přibyly publikované články). V nové nástěnce již není na výběr, kolik sloupců chcete, sloupce se určují podle toho, jak máte velký monitor.

Globální vyhledávání

Teď pokud chcete ve WordPressu něco najít, tak musíte vědět, kde to hledat (média,články,pluginy, atd.), s novou verzí již tomu tak nebude, bude implementováno globální vyhledávání. Toto vyhledávání můžete vidět v pravém horním rohu ve screenech nových vzhledů. Tam je nově ikona lupy, kterou když rozkliknete, tak se vám zobrazí vyhledávací pole. Tam, když zadáte hledaný výraz, tam, když zadáte hledaný výraz, tak se vám zobrazí všechny výsledky ze všech částí wordpressu.

Responzivní design

WordPress se již teď částečně přizpůsobuje velikosti okna či zařízení, ale ještě to není moc vychytané. Nová chystaná verze to má zlepšit. Při zmenšení okna se vám zmenší i horní lišta a při dostatečném zmenšení se vám zobrazí jen ikony a to dost velké, aby na ně bylo možné kliknout (počítá se u dotykových zařízení). Při zmenšení zmizí i postranní panel, který bohužel nevyjede po najetí do strany.

Nový editor

Již ve verzi 3.6 měl být nový editor na vkládání článků. Jednalo se o úpravu a vylepšení možností nastavení vlastnosti článku. Tato úprava ovšem nebyla ve finální verzi přidána, jelikož byl problém s propojením jádra. Ovšem na této změně se neustále pracuje a možná již bude přidána do verze 3.8, ale obávám se, že ještě ne, jelikož nový editor, je jen ve fázi, že lze vytvořit příspěvek, ale ještě jej není možné uložit a ani se nezobrazuje jako koncept. Ani adresu k článku není správná, jelikož chybí URL vašeho webu, je to zatím jenom prototyp, který nemůže zatím být nasazen. Ovšem jeho vzhled je velice příjemný.

Wordpress - nový editor příspěvků

Nový editor příspěvků

TwentyFourteen

Poslední velmi očekávanou novinkou je samozřejmě i nová šablona, která nese název podle následující roku Twentyourteen (překlad: 2014), jistě je se na co těšit. Šablona je jednoduchá, ale přitom estetická. Bohužel co mi vadí, při větším monitoru se nezvětší na maximum a zůstává bílý pruh v pravé části. Šablonu bude možno přizpůsobit podle vlastní představivosti a to vše z administrace wordpressu. Ale dosti řečí a pojďme se podívat na demo.

 

Závěrem, bych řekl, že je se opravdu na co těšit, bohužel ne všechno musí být přidáno, jelikož se kdykoliv mohou objevit nějaké překážky, které se do začátku Prosince, kdy má být WordPress 3.8 představen, nedokážou překonat. Já osobně se na nový wordpress těším, bude přehlednější a přátelštější. Jak vidíte vy nové chystané změny ve wordpressu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation