Takovou otázku jsem si pokládal již několikrát a každý si ji dříve či později položí. Ale jak tedy vyčistit klávesnici? A jak to udělat snadno a k tomu ještě rychle? No tak na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Pro začátek by jsem sem vložil již starší video o pár návodech jak čistit klávesnici.

Někdo může namítnout, že je lepší si koupit za pár korun novou klávesnici, ale ne každý používá klávesnici za pár korun. Někdo má klávesnici bezdrátovou někdo zase s multifunkčními klávesami a to jsou již klávesnice v ceně několik stovek a výše. V poslední řadě je tu také klávesnice, která je pevně připojená k notebooku. Tuto klávesnici nelze vyměnit a proto ji lze jen vyčistit.

Ve videu je řečeno, že na klávesnici je více bakterií než na záchodovém prkénku. Ano je tomu tak a proto není od věci klávesnici pravidelně čistit asi tak jednou za měsíc či dva. Čištění kláves bude v takovémto intervalu snazší (méně se zanese) a také na ni bude méně bakterií.

Já jsem při dnešním čištění využil vatové tyčinky, odličovací tampóny, alkohol (líh) a vysavač. Tak se tedy vrhneme do práce. Napřed jsem počítač vypnul a odpojil klávesnici. Po odpojení jsem na odličovací tampón nanesl líh a tím pomalu odstranil nečistoty z vrchu kláves. Líh se mi osvědčil více než jar nebo nějaký jiný mycí prostředek a především se snadno vypaří. Tampónů jsem na celou klávesnici zužitkoval jenom tři (dva na klávesy a jeden na tělo klávesnice) . Poté jsem přešel k druhému kroku a to namočení vatových tyčinek v lihu. Těmito tyčinkami jsem vyčistil mezery mezi klávesami. Posledním krokem je klávesnici obrátit a jemně s ní zatřást, aby se prach a nečistoty pod klávesy uvolnili a dostali se na jedno místo. Poté jsem již použil obyčejný vysavač s nástavcem a všechny nečistoty jsem vysál. Klávesnice asi po 6 minutách práce je jako nová.

Dalším postupem je rozebrání celé klávesnice. Tento postup nemám moc rád, jelikož pokud jej dělá někdo kdo klávesnici nikdy nerozebíral, může si ji snadno poškodit. Proto tento postup si napřed vyzkoušejte na nějaké staré klávesnici a na vlastní riziko. Po rozebrání klávesnice jak je vidět na videu se všechny plastové části buď vloží do myčky a nebo pračky. Podle toho co každému připadá vhodnější a dostupnější. Ovšem pozor na dvě zásadní věci, aby se vám klávesy nepoztrácely (v bubnu pračky nebo myčce či při přenosu) a druhou věcí je vyfoťte si předem klávesnici, ať víte jak klávesy sestavit nazpět. Tento postup je ve dvou věcech nepříjemný dlouhé rozebírání a skládání a také postupné ošoupaní nápisů na klávesách.

Další postup, který je podobný prvnímu způsobu s čištěním lihem je, využití slizovité hmoty, která na sebe naváže nečistoty ze všech spár. Ovšem tento způsob ze dvou důvodů nedoporučuji. Napřed je hmota dosti drahá kolem 200 Kč – což už mohu sehnat obyčejnou klávesnici a druhá nevýhoda je, že se občas tato hmota trhá a zůstává mezi klávesami. Tak že nadělá více škody než užitku.

Pokud ovšem ani jedno z tohoto nechcete dělat, tak je nejsnazší si koupit novou klávesnici opravdu jen za pár korun. Já osobně, jsem ale zvyklí na klávesnici s mnoha multifunkčními funkcemi. Jsou na ní tedy další tlačítka. Výměna by tedy byla obtížná a tak jsem se raději rovnou vrhl do čištění 😉 . A při čištění klávesnice jsem si vyčistil i svou myš, kde je taktéž spousty míst na usazení prachu a špíny. Vše jsem měl hotové do půl hodiny 🙂 .

Závěrem chci všem popřát hodně úspěchů, pevné nervy a také štěstí pokud se do čistění klávesnice pustíte. Uvidíte, že se vám takováto práce vyplatí a udělá radost.

2 komentáře k článku “Jak vyčistit klávesnici rychle a efektivně?

  1. Jozin Zbazin 2.10.2017 v 16.48 říká:

    „Já jsem ovšem zvyklí na tu co již mám se spousty multimediálními klávesy.“ To je snad preklad skrz Google translate, ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation