Technika jde dopředu a nevyhnula se ani knihám. Již nějakou chvíli jsou zde e-čtečky (elektronické čtečky). Tyto čtečky mají jako vše své klady a zápory. A jistě je dosti dobré téma porovnat knihu v elektronické podobě a knihu v tištěné podobě.

Prvním porovnáním je skladnost. Ano skladnost většina knih nemá zrovna malé rozměry. Většinou mají 200 a více stran. Jsou také psané na díly, tak že je knih i více. A s každou stránkou navíc nebo dokonce i knihou navíc. Je váš batoh nebo cokoliv v čem na cestě knihu máte těžší a těžší a také zabere více prostoru. Zatímco elektronická čtečka je neustále stejná. Má neustále stejné rozměry i váhu, ať máte ve čtečce 20 knih nebo jen jednu

Druhá věc k porovnání jsou oči. Oči tím myslím, jak moc člověk zatěžuje oči při čtení normální knihy a nebo elektronické knihy. Zde bych zdůraznil, aby se někdo nenechal zmýlit, jelikož elektronická čtečka se nerovná tablet, který dosti svítí. Elektronická čtečka využívá elektronický inkoust a proto je čtení jak na čtečce, tak i v normální knize pro oči stejně namáhavé.

Třetím kritériem je výdrž. Klasická kniha se nemusí nabíjet a vždy, když ji otevřu mohu pohodlně číst. Nemusím řešit, zdali mám v dosahu zásuvku a nebo nějaký jiný zdroj energie. Ovšem tohle nemusím ani moc řešit u elektronické čtečky, jelikož čtečka využívá jiné technologie vykreslování, které velmi málo zatěžuje baterii. Proto elektronická čtečka vydrží klidně i 4 týdny bez nabití.

Předposlední kritérium je cena. Kdokoliv kdo si jde koupit knihu ví, že to již dnes není levná záležitost. Běžně je cena knížky 400 Kč a víc. U elektronické čtečky je největší investice samotná čtečka, která se dá sehnat s různými parametry, tak i různými cenami. Průměrná cena je tak kolem 2 000 Kč. Poté jsou již knihy do čtečky za 50% cenu tištěné knihy a některé sehnat i zdarma.  Ale zase mohu říci, že i obyčejné knihy získat snadno a skoro zdarma. A to díky knihovnám, většinu knih člověk přečte a již ji z knihovny nevyndá. A registrace v knihovně vyjde na 60 Kč na rok. A to je při počtu třeba 30 knih za rok, dosti malá cena (2 Kč/kniha)

Poslední je pocit. Pocit z toho, že v knihovně máte knihu, která je vaše. Knihu, kterou můžete někomu zapůjčit. A také listovat v ní, pocit papíru v ruce a vůně. Můžete se k ní kdykoliv vrátit. Elektronická čtečka, v tomto ohledu nikdy nemůže překonat klasickou knihu, ale šetří lesy a také knihu máte ihned po zaplacení na internetu ke stažení.

Ale ať se již rozhodnete pro elektronickou čtečku či obyčejnou knihu, je hlavní, aby vás kniha bavila a odpočinuli si u ní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation