uvodni_obrShortcode, pokud jste se s tímto názvem ještě při vaší práci s wordpressem ještě nesetkali, tak zpozorněte, jelikož vám velice usnadní práci a především urychlí vaší tvorbu. A pokud jste o nich již slyšeli, tak neuškodí, když se něco přiučíte. Shortcode (česky: zástupce) má za úkol nahradit nějakou část kódu, která se opakuje. Tak že jej lze využít na torbu tlačítek nebo vkládání videí či obrázků. Ale jejich využití je neomezené, stačí si jen vymyslet na co daný shortcode bude.

Ukázka

A jak nějaký shortcode vypadá? První je hranatá závorka, poté se uvádí název shortcode, který je pro každý shortcode jedinečný a poté je uzavřen hranatou závorkou. Shortcode ovšem může mít i nějaké parametry, jako je tomu např. u shortcode na vkládání videa.

[nazev_shortcode]

Volitelné parametry, které může daný shortcode mít jsou určeny podle jeho funkce a sestavení. U vkládání videa je třeba důležitá šířka,délka a titulek videa. Pokud zase vkládáte tlačítko, tak je důležitý text tlačítka a odkaz, kam se má uživatel dostat. Tak jsme si ukázali jak vypadá shortcode a jaké má parametry. Pojďme se podívat, jak se používá a kde se může použít.

Použití shortcode

Výhodou shortcode, je že se může použít jak přímo v šabloně, tak ve widgetu nebo i v příspěvku. Ovšem pro každé použití je potřeba trochu jiný postup. Podívejme se, tedy jak docílit kýženého efektu.

Příspěvek

Pro použití v příspěvku je potřeba jenom znát název shortcode. Tento název uvedeme do hranatých závorek. Pokud námi využívaný shortcode má ještě nějaké volitelné hodnoty, tak se zapíšou podle ukázky.

[nazev_shortcode hodnota1="neco" hodnota2="cokoliv"]

Poté se nám již v příspěvku místo našeho zápisu zobrazí kus kódu, který shortcode nahrazuje.

Šablona

Když potřebujete využít kód přímo v šabloně, tak se využívá trošku jiný kód. Je to velmi vhodné, když si chcete usnadnit práci a potřebujete u své vlastní šablony mít trochu rozdílné stránky.

echo do_shortcode("[nazev_shortcode]");

 Widget

Pro použití ve widgetu je potřeba si trošku poupravit svůj soubor functions.php . V základu není povoleno využívat shortcody ve widgetu, proto je nutné si tuto vlastnost povolit.

add_filter ("widget_text", "do_shortcode");

Tento kód si vložte úplně na konec souboru functions.php, potom již můžete využívat shortcody jako tomu je v příspěvcích. V nějakém dalším příspěvku si ukážeme jak si vytvořit vlastního zástupce.

3 komentáře k článku “Shortcode a jejich používání

  1. Díky za rozšíření obzoru. Doposavad jsem tohle řešil pomocí PHP vsuvek a ono to jde přitom takhle krásně s využitím shortcode. 🙂

    • admin Autor článku 18.1.2014 v 18.14 říká:

      Těší mě, že ti to pomohlo. Ještě sepíši článek, jak si vlastní shortdcode vytvořit. Je to velmi užitečná věc a vůbec není složitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation