ikonka-složkaWordPress je velmi používaný nástroj a také velice přizpůsobitelný, když víte jak tyto změny přidat. Můžete si svůj blog změnit buď pomocí šablon, pluginů a nebo nakonec, pokud jste trochu zdatnější i pomocí vlastních funkcí, které si zapisujete do souboru s názvem functions.php. Ovšem jedna nevýhoda tu, když používáte k úpravě wordpressu svoje vlastní funkce. Soubor functions.php má každá šablona vlastní. Proto, když provedete nějaké úpravy v tomto souboru a pak změníte šablonu a nebo ji aktualizujete, tak o své úpravy přijdete. Což je docela škoda a když ta tuto věc zapomenete, tak už nemusíte ani všechny funkce zpátky dostat. Ovšem na tento problém je velmi snadné řešení.

Toto řešení se skrývá ve složce mu-plugins, která v základu ve wordpressu není, ale my si ukážeme, kde a proč si ji vytvořit. Nejdříve si vysvětlíme název zkratka MU, nejdříve to byla zkratka pro Multi User, dříve tato složka byla totiž používána pro WPMU, kde se jednalo o wordpress s více uživateli, ovšem od verze 3.0 byl WPMU sjednocen s klasickým wordpressem. Teď je již zkratka vysvětlovaná jako Must Use (musíš použít). Zde je již částečně jasné, k čemu složka mu-plugins slouží. Těm, kterým to ještě není jasné, se jedná o složku s pluginy, které jsou stále zapnuté, ať máte zvolenou jakoukoliv šablonu a nelze je v administraci vypnout. Vypnout je lze jen díky smazání ze složky.

mu-pluginsTeď si ukážeme, jak a kde vytvořit složku mu-plugins. Nejdříve se pomocí FTP přihlásíme do našeho webu a najedeme složku wp-content. Tuto složku otevřeme a vytvoříme v ní složku mu-plugins (viz. obrázek vlevo). Teď když již máme vytvořenou složku, tak si řekneme jak nám bude nápomocná. Vše co se do dané složky vloží se automaticky spustí, nehledě na to, jaká šablona je aktivní. Proto si do této složky vložíme vlastní soubor functions.php, kde budou jen naše nové funkce, které nám mají usnadnit nebo vylepšit správu našeho webu.

Dá se tedy říci, že soubor functions.php v této složce je hlavní, jelikož si jej wordpress vždy načte a proto, i když změníte šablonu nebo provedete aktualizaci, tak vám vaše změny zůstanou. Nevýhodou ovšem je, že pokud se něco pokazí, tak jedinou možností, jak zastavit hlavní fuctions.php, je jej smazat. Proto opatrně s tím, co do daného souboru ukládáte a především pozor, aby v dané složce jste měli jen soubory, které znáte. Tedy, aby vám tam někdo nepodstrčil nějaký škodlivý kód, který se bude vždy spouštět.

Doufám tedy, že vám tento článek pomohl a usnadnil spousty práce a nervů. Pokud si stále nevíte rady, komentáře pod článkem, jsou vám plně k dispozici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation