Adresářová struktura. Co toto slovní spojení znamená? Jednoduchou, ale podstatnou věc, o které by jste měli popřemýšlet ještě dříve, než začnete nějaký web tvořit.  A proč vlastně se zabírat adresářovou strukturou? Proč je tak důležitá?

Zabývání se strukturou adresářů je důležité ze dvou důvodů přehlednosti webové aplikace a budoucí orientaci v ní. A druhý důvod je, aby ledabyle uložené soubory nepřetěžovaly server. A to ať webhosting nebo VPS či vlastní dedikovaný server.

Jak by tedy taková správná adresářová struktura měla vypadat?

Základní je třídění do složek podle toho co ve složce je. Teda pokud máte design webu, tak buď na složku napíši „design“ nebo „css“. Do této složky vložím jak soubor s příponou .css , tak poté i složku „images“ či „obrázky“, kde se budou nacházet obrázky pro vzhled webu. Další potřebnou složkou může být třeba složka s moduly, když vytváříte nějaký vlastní redakční systém. Taktéž i složka s komponentami nebo scripty. Většina stránek využívá nějaký script kvůli efektu a lepší přehlednosti pro koncového uživatele. Proto je dobré všechny použité scripty vkládat do složky „scripty“. A také je dosti dobré, když je příliš mnoho souborů (index.php, sloupec.php,header.php, atd.) nechat v kořenovém adresáři jen index.php (či index.html) a zbylé soubory třídit do složky „obsah“, kde si roztřídíme soubory do dalších podsložek.

Tak že při počátečním založení webu budeme mít nejspíše složky tříděny takto:

hlavní adresář webu -> css -> obrazky

                              -> scripty

                              -> obsah

Ovšem toto je jen při jednoduchém webu o pár stránkách, ale co když chceme založit nějaký eshop, či web s tapetami na plochu nebo nějaký vtipný portál či další YouTube?

Tak to nám jistě tato struktura nevystačí, jelikož by dříve či později zavládl v souborech chaos a úprava takového webu do budoucna by byla sebevražda. A stejně by jste pak museli strukturu předělat. Proto je dobré si strukturu rozmyslet již dopředu podle toho na co web bude zaměřený. E-shop by to mohl řešit nějak takto:

hlavní adresář webu -> css -> obrazky

                              -> scripty

                              -> obsah

                              -> pluginy

                              -> komponenty

                              -> moduly

                              -> obrazky -> nahledy -> (podsložky podle velikostí náhledů)

                                               -> originalni -> (podsložky podle data uložení)

                              -> administrace

Hlavní a důležitou složkou jsou obrázky, kde jsou umístěny jak náhledy obrázků, tak i originální obrázky. Jelikož je doporučováno mít maximálně v jedné složce 1 000 souborů, tak je dobré je nějak třídit. A je úplně nejjednodušší a nejpřehlednější je třídit podle data nahrání. Většinou se za jeden den nenahraje více jak 1 000 souborů. A proto by doporučení mělo být splněno. Tak že by podsložky vypadaly následovně:

hlavní adresář webu -> obrazky -> nahledy -> 250 x 250 -> 2013 -> 1 -> 1

hlavní adresář -> obrazky -> originalni -> 2013 -> 1 -> 1

Takto by se uložil obrázek z 1.1.2013. Do originálních obrázků originál, který se nezmění a bude na něj odkazovat náhled, který se uložil do složky obrazky/nahledy/250 x 250 /2013/1/1 a má rozměry 250 px na 250 px.

Podobně by se řešil problém i s více videi, písničkami či jakýmikoliv soubory. Hlavní je vše přehledně oddělit a dodržet pravidlo 1 000 – 2 000 souborů na složku. Jinak se poté zpomaluje web, jelikož je přetěžován disk, na kterém jsou data uložena. Zkuste si sami ve svém počítači do jedné složky nakopírovat 10 000 souborů a otevřít tuto složku. A poté otevřít složku jen s 1 000 soubory. Je jasně vidět zrychlení. A takto to funguje i na webu. Stále jsou data uložena na nějakém pevném disku, který má nějaký výkon.

V lepším případě, když máte VPS se vám web bude postupně zpomalovat, až nepůjde. Ovšem, když jste na sdíleném webhostingu většinou vám poskytovatel web vypne, jelikož zpomalujete i ostatní weby, které jsou s vámi na disku. (webhosting je totiž levnější z důvodu, že na jednom disku, je několik webů, a proto na něm nelze jen tak nastavit vše individuálně).

Proto pokud vidíte nějaké zpomalení na webu podívejte se napřed jak je řešená vaše adresářová struktura. A také na dotazy do databáze, ale o tom někdy jindy. Jinak většina open source scriptů (volně stažitelných scriptů) má adresářovou strukturu řešenou špatně. Proto pozor na tyto scripty. Jsou dobré, ale většinou potřebují doladit. Jinak pokud si web tvoříte sami od začátku, tak jistě víte, kam chcete web směřovat a jak moc bude obsahovat souborů.Podle toho poté vyřešíte při tvoření webu adresářovou strukturu.

Doufám, že vám tento článek pomohl pochopit, jak si vytvořit správnou strukturu adresářů a budu rád, když se podělíte p svůj názor níže v komentářích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation