Jaký redakční systém zvolit pro tvorbu svého webu? Takovouto otázku by si měl položit každý začínající, ale i zkušený tvůrce stránek. Máme na výběr z pěti možností. Zvolit jeden ze čtyř redakčních systému, které jsou dostupné zdarma (Joomla!, WordPress, Drupal, PHP-Fusion) nebo poslední volba vytvořit si svůj vlastní systém. Poslední volba není vůbec vhodná pro začínající tvůrce webů.
Před tvořením webu by jsme si měli položit pár otázek.
1) Jak bude web rozsáhlý
2) Jak moc velkou bude mít návštěvnost
3) Kolik lidí bude na webu pracovat a mít přístup do administrace
4) Jaký bude účel webu – galerie, info, komunitní web, atd.
5) Jak moc jsem znalý v tvoření webů
WordPress
Prvním systémem, který si uvedeme je systém s názvem WordPress. Tento systém je na světě nejvíce používaný a to především díky své jednoduchosti, a také jelikož na něm běží spousta blogů.
+ jednoduchá administrace – špatná přizpůsobitelnost + snadné vytváření příspěvků – nevhodná volba pro rozsáhlejší weby + jednoduchá instalace – horší tvoření stromové struktury + vhodný pro tvorbu blogu – malé množství nastavení + snadná aktualizace – základní registrace (nejsou ani avatary) + snadná instalace rozšíření – stereotyp bezplatných šablonProto je vhodné si tento systém zvolit, když chcete uvádět nějaké články na svém blogu, který máte plně pod svou kontrolou. Pokud by jste však chtěli na tomto systému rozběhnout nějaký větší web, tak je to také možné, ale asi se neobejdete bez nějaké placené pomoci (úprava šablony, vytvoření pluginu)
Joomla!
Systém, který je druhý na světovém žebříčku se nazývá Joomla!. Tento systém je obrovský jak svou škálou, tak přizpůsobitelností. Ovšem je také náročnější pro administraci.
+ mnoho možností nasatvení příspěvků– horší aktualizace rozšíření + snadné vytvoření stromové struktury – nové verze jdou špatně aktualizovat + vhodný pro tvorbu komunitních webů– moc masivní systém na malé stránky + rozmanitost bezplatných šablon– většina bezplatných rozšíření nejsou vhodná + spousty rozšíření – delší instalace + uživatelské skupiny– horší implementace vlastního kóduTento systém je nejvhodnější zvolit, když chcete vytvořit nějaký web, kde bude více uživatelů a potřebujete je rozdělit do skupin a mají se podílet na tvoření webu. Ale také ještě chcete jednoduchý systém.
Drupal
Třetím ve světovém žebříčku je systém, který se nazývá Drupal. Tento systém má obrovskou komunitu a je vhodný pro uživatele, kteří již nějaký CMS zkusili.
+ lze vytvořit jakýkoliv web– složitost + rozsáhlá databáze rozšíření– těžší administrace + vysoká bezpečnost – horší tvoření stromové struktury + zkombinování více CMS – pro začátečníka nevhodné + využity nejnovější technologie– nutná pokročilejší znalost programování + obrovská komunita – tvorba šablonTento systém lze doporučit lidem, kteří se vyznají v tvorbě webu, ale nechtějí tvořit přímo od začátku svůj web. A také pro ty, kteří potřebují od každého systému něco, jelikož díky velké flexibilitě, lze tento systém přizpůsobit přesně na míru.
PHP – Fusion
Posledním redakčním systémem, který je zdarma je PHP – Fusion. Moc se o tomto systému nepíše a to z důvodu možné nepřehlednosti, ale na druhou stranu dosti velké přizpůsobitelnosti. Proto tento systém využívá spousta herních webů.
+ vhodný pro herní weby– nepřehledná administrace + jednoduchá instalace– závažné chyby + rozmanité vzhledy– malá komunita + rozsáhlejší obsah– neucelený systém + předinstalované důležité moduly– málo informací + flexibilita– horší stromová strukturaTento systém je vhodný pouze na weby, které jsou herní, hudební a jiné weby, které by se složitě tvořily v jiných CMS.
Vlastní tvorba
Tato volba již není bezplatný redakční systém, ale váš samotný redakční systém. Vytvořit vlastní redakční systém chce už spousty zkušeností v tvorbě webů. A proto pokud jste začátečník a nevyhovuje vám žádný z předešlých systémů, tak budete muset zaplatit tvorbu systému na míru.
+ tvorba webu přesně na míru– čas strávený nad tvorbou – peníze – vysoká znalost programováníTato poslední volba je skvělá ve vytvoření webu na míru. A k tomu i vzhledu. Ovšem pozdější aktualizace je složitá. A pokud nejste zdatný programátor, tak vás takovýto web vyjde na nemalé peníze. Proto není tato volba pro nevýdělečné weby.
Závěrem bych chtěl říci, že zde pod tímto článkem můžete psát své zkušenosti s různými redakčními systémy. A také jsem si jist, že každý si jistě najde svého oblíbence.