Nějakou dobu se již věnuji redakčnímu systému wordpress. Pravidelně se vám přináším přinášen novinky ohledně tohoto CMS a to kompletně v češtině. Za dobu co s tímto systémem pracuji, jsem si všiml, že ne vždy korektně zobrazuje vše v češtině a když už ano, tak ne vždy správně. Jedním s hlavních problémů je třeba chybné skloňování komentářů. Angličtina zná jen 1 komentář a mnoho komentářů. Natož čeština má 1 komentář, 2 – 4 komentáře 5 a více komentářů. Je zde o jeden řetězec více než u anglické verze.

Představení

Pro napravení této chyby je nutné do samotného wordpressu, přidat určitou část kódu, která umožní zobrazovat vlastní fráze u určité číslovky komentářů. Pro jednoduchost implementace tohoto kódu a snadnou manipulaci řetězců byl vytvořen tento plugin České komentáře. V dřívějším článku jsem o něm již psal, ovšem nebyl zařazen do repositáře na wordpress.org . Jeho instalace nebyla tedy tak přívětivá, jako je tomu teď. Plugin ani nebudil v uživatelných důvěru. Teď se již žádný uživatel nemusí bát, protože každý plugin v repositáři prochází pravidelnou kontrolou. Proto je doporučené instalovat pluginy jen z tohoto repositáře.

Instalace

Instalace samotného pluginu je možná dvěma způsoby. Buď přes klasické rozhraní v administraci wordpressu, kde si plugin vyhledáte a dáte nainstalovat. Poté již stačí plugin jen aktivovat. Druhá možnost je o něco delší a ani nevidím důvod proč ji využívat. Pro jistotu ji zde stejně zmíním. Přejdete do repositáře a daný plugin si stáhnete v .zip souboru. Tento .zip soubor nahrajete pomocí administrace ve wordpressu. Poté již zase plugin jen zaktivujete.

Nastavení

Na stránku s nastavením, kde si můžete nastavit vlastní fráze, k určitým počtům komentářů se dostanete dvěma způsoby.
Buď můžete hledat nastavení v menu Nastavení -> České komentáře .

 

Nastavení pluginu možnost 1

Menu nastavení

Druhá možnost je v nastavení pluginů. Přejděte tedy na stránku Pluginy. Tam si již najděte jen plugin České komentáře. U pluginu máte odkaz s názvem Nastavení.

Nastavení pluginu možnost 2

Nastavení v administraci pluginů

Ať již se budete řídit pomocí prvního postupu nebo druhé, dostanete se do administrace samotného pluginu. Ta je velice jednoduchá o to více efektivní.

Administrace České komentáře

Administrace pluginu

V administraci naleznete 4 kolonky. První kolonka obsahuje frázi, která se bude zobrazovat při 0 komentářích. Tedy nebude k článku/stránce přidělen žádný komentář. Druhá kolonka obsahuje frázi, která se zobrazí při 1 komentáři. Třetí kolonka je pro frázi, která se vyplní při 2 – 4 komentářích. Poslední kolonka slouží k frázi při počtu větším jak 4. Na konec nezapomeňte vaše nastavení uložit. Ve frázích můžete využívat zástupný znak „%“, místo kterého se vyplní aktuální počet komentářů. Tento zástupná znak nelze využít u první kolonky s nulovým počtem komentářů. Plugin tedy můžete využít i na nastavení jiného slova než komentář. Např.  Nikdo nereagoval, 1 reakce, atd.

Změny

Od předchozí verze, která byla na GitHubu se toho moc nezměnilo. Zapracoval jsem náměty od lidí, kteří již plugin zkusili v první verzi. Nejzásadnějším námětem bylo přesunutí odkazu na administraci. Dříve byl v horní části. Jelikož do administrace samotného pluginu se tak často nechodí a není ani nijak rozsáhlá, byla přesunuta jako subkategorie Nastavení. Další úpravy se týkali přizpůsobení a dolaďování na vložení do repositáře. Pokud by však stále někdo měl nějaký nápad, na nějakou změnu, je možné jej napsat sem do komentářů a nebo přímo na wordpress.org.

Závěr

Na přesunutí celého pluginu do wordpress repositáře jsem čekal tak dlouho, jelikož jsem nikde nenašel nějaký souhrnný návod, jak plugin do repositáře dostat. Když už jsem nějaký našel nebyl v češtině. Proto jsem se rozhodl, že sepíši seriál ohledně toho, jak si vlastní plugin vytvořit a dostat jej do oficiálního repositáře. V seriálu se budu snažit zmínit všechny možné vychytávky, které samotný repositář přináší. Budu také velice rád, když budu plugin hodnotit a dáte o něm vědět mezi co nejvíce lidmi.

Děkuji za sdílení a hodnocení 🙂

4 komentáře k článku “Plugin: České komentáře

 1. Zdravím,

  narazil jsem na tenhle plugin v článku na http://www.wplama.cz/jak-opravit-spatne-sklonovani-u-wordpress-komentaru/

  Zdrojový kód pluginu obsahuje několik nedostatků a proto jsem připravil patch, který většinu z nich odstraňuje. Patch

  * přidávající nahrávání plugin’s texdomain
  * přidávající localization functions pro všechny stringy užité v pluginu
  * ošetřující XSS vulenrability
  * ošetřující CSFR vulnerability
  * odstraňující false-positive u „úspěšně uloženo“
  * rušící užití globálních proměných
  * přidávající unikátní prefix pro všechny funkce
  * obsahující úpravy kódu tak, aby vyhovoval WordPress coding standards

  lze nalézt zde: https://gist.github.com/david-binda/22ecc45afb9be23b3445

  Pokud byste měl nějaké dotazy ohledně technik v použitých v daném patchi, rád pomůžu, vysvětlím, poradím.

  S pozdravem

  David Biňovec
  VIP Wrangler @ Automattic

  • admin Autor článku 12.6.2015 v 17.16 říká:

   Dobrý den,
   děkuji jak za informaci o článku, tak i za vytvořené úpravy. Na některé jsem se chystal, ale neměl jsem je kompletně celé hotové. Bohužel nebyl čas.
   Také se přiznám, že je to můj první plugin, který jsem takto vypustil na veřejnost a tak jsem rád, že jste mi pomohl.
   Doplnil jsem tedy vámi udělané změny a zmínil vás v aktualizaci. Opravil jsem ještě jednu chybu a to tu, že byl špatně vytvořen odkaz v seznamu pluginů.
   Ještě jednou děkuji za výtečnou práci a přeji hodně úspěchů 😉

 2. Super, díky za plugin. Úprava cizojazyčných šablon je zvlášť při častých aktualizacích otravná.

  • admin Autor článku 30.3.2015 v 19.23 říká:

   Zdravím,
   díky za kladné hodnocení. Velice mě potěšilo. Přesně z takovéhoto důvodu byl plugin vytvořen, aby ušetřit práci a byl velice přívětivý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation